PUT DO „TAJNE VEZE“ S NOVOM GLAZBOM

U procesu razvoja kreativnosti i punog potencijala svakog djeteta ugrađenog u temelje FMP, Nova glazba i kompozicija značajno doprinose razvoju ličnosti širokih vidika.

U području Nove glazbe put koji vodi do otvorenosti i prihvaćanja najbolje je započeti u ranoj dobi kroz osobni doživljaj odnosno vlastito stvaranje i izvođenje. Projekt „Mladi i suvremena glazba“ koji se od 2007. godine ostvaruje u GU Elly Bašić zacrtao je i realizirao oblike sistematičnog, kontinuiranog, aktivnog bavljenja Novom glazbom koji preko osobnog, neposrednog upoznavanja vode do približavanja i formiranja pozitivnog odnosa prema toj glazbi. Zajedno sa predmetom Vježbe iz kompozicije oni čine vertikalu u tom području glazbe u koju su uključeni učenici GU Elly Bašić na osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini.

Za najmlađe, učenike osnovne škole, put započinje na radionicama kada se prvi puta susreću s Novom glazbom kroz priču, poseban slušni doživljaj neuobičajenog korištenja instrumenata, crtežu blisku grafičku notaciju, istraživanje kroz maštu, improvizaciju i slobodu samostalnog stvaranja koja ima široke okvire.

Mladi stvaraoci svih uzrasta svoja djela/ostvarenja nezapisana ili zapisana nekom vrstom notacije mogu predstaviti javnosti te razmijeniti iskustva i ostvariti kontakte sa kolegama na IMPROKREA fest-u koji se održava od 2015. godine. Mogućnost predstavljanja vlastitog stvaralaštva daje učenicima dodatnu motivaciju i priliku za usporedbe, razmjenu iskustava te povezivanja s drugima.

Učenici srednje škole imaju priliku biti članovi ansambla Grupa za Novu glazbu (GNG) i izvoditi djela Nove glazbe domaćih i stranih skladatelja te tako upoznati razne vrste suvremene notacije. Pripremajući i izvodeći djela široko postavljenih okvira koji zahtijevaju kreativnost izvođača kako bi djelo dobilo svoj zvučni oblik, koristeći improvizaciju, prelaze magičnu granicu izvođač-skladatelj i postaju subjekti koji su odgovorni za konačnu sliku djela. Zajedničko iskustvo koje stječu članovi GNG (kao izvođači) i mladi skladatelji (učenici koji pohađaju fakultativni predmet Vježbe iz kompozicije koji se u GU Elly Bašić izvodi od 1992. godine), posebno je i višestruko korisno. U procesu priprema za praizvedbe kompozicija na koncertima Nove glazbe (koji se na inicijativu Mirjane Futač Homen, prof. savjetnice održavaju od 2016. godine), ostvaruje se neposredan oblik suradnje između kolega skladatelja i izvođača. Djelo se zajednički oblikuje; kako u smislu izvedbe tako i ponekad u smislu zapisa, posebno ako se radi o verbalnoj ili grafičkoj notaciji te tako stječe neponovljivo i neprocjenjivo iskustvo. Sama činjenica da potencijalni budući profesionalni skladatelji već na srednjoškolskoj razini obrazovanja imaju priliku učiti od vrsnih skladatelja te steći iskustvo suradnje sa izvođačima daje dodatnu vrijednost umijeću koje stječu. Naime, od utemeljenja 1992. godine fakultativni predmet Vježbe iz kompozicije vodili su skladatelji Željko Brkanović, Sanda Majurec, Vjekoslav Nježić, Tibor Szirovicza, Thomas Burić i Ivan Končić. Od 2021. godine predmet vodi skladateljica Sara Jakopović koja je kao učenica škole i sama bila uključena u cjelokupnu vertikalu koja podupire razvoj mladih stvaralaca (sudjelovala u radionicama u osnovnoj školi i na IMPROKREA festu, pohađala predmet Vježbe iz kompozicije) te čiju je skladbu „Panika“ izvela Grupa za Novu glazbu (GNG) na Muzičkom biennalu Zagreb 2017. godine.

Tijekom školovanja učenici mogu biti uključeni u jedan ili više oblika bavljenja Novom glazbom ovisno o objektivnim mogućnostima škole i njihovim željama. Pripremljeni obrazovni sadržaji „Puzzle priča o Ani, Bijelku i Crtku“ (za osnovnoškolski uzrast) i „Suvremena notacija“ (za učenike srednje škole) podržavaju druženje s Novom glazbom kroz maštu, ukazuju na bezgraničnu slobodu stvaranja te su zbog svoje pristupačnosti putem weba dostupni i onim učenicima koji nisu uključeni u neki od navedenih oblika bavljenja Novom glazbom.

Prikazana vertikala omogućava učenicima stvaranje neke „tajne veze“ s Novom glazbom koja ih prati tijekom života. Putem glavne poveznice koju čini improvizacija koja se njeguje kao jedan od temeljnih načina odgoja i oblikovanja osobnosti u FMP te njezine primjene kao nezaobilaznog elementa u izvođenju Nove glazbe, ona podupire razvoj ličnosti izrazito širokih vidika te doprinosi razvoju punog potencijala učenika bez obzira radi li se o budućim profesionalnim glazbenicima ili ljubiteljima glazbe i vjernoj publici koja će s prihvaćanjem slušati djela Nove glazbe.

Idejna začetnica i voditeljica Projekta „Mladi i suvremena glazba“ te voditeljica Grupe za Novu glazbu (GNG)

Maja Petyo Bošnjak, prof. savjetnik






Create Your Own Website With Webador